הודיה עמור מודעות, התפתחות, הגשמה. - אחריות ומחוייבות
הדרך בין הבחירה לאחריות ומחוייבות
הדרך שלנו למימוש והגשמה כמנהיגים ומובילי דרך, מחייבת אותנו קודם כל לבחור ולאפשר בחירה . הבחירות שלנו באות מהרצון הפנימי , הבחירה תלויה ברצון , יוצאת ומתפתחת  מרצון מסוים.

על מנת לבחור נכון ועל מנת שתהיה יכולת בחירה בהירה , חשוב להבין ולהתמקד ברצון הפנימי האמיתי,  מה המניע האמיתי שלנו , ללא התניות , ללא פחד וללא אגו. מה באמת אנחנו רוצים בחיינו ומעצמנו, מה מניע אותנו ומה רצוננו להיות ולהגשים. כך נוכל לבחור בדרך ולצעוד קדימה לעבר עשייה , הגשמה ומחויבות לתוצאה.  

לגייס איתנו אחרים, כמנהיגים, זה לאפשר בחירה. היכולת לאפשר בחירה  מביאה לפיתוח והתפתחות האנשים וגיוס כל המשאבים למען מטרה ויעדים משותפים. מכאן שקיימת חשיבות רבה לפתח את כוח הבחירה. אם אין אנו מפתחים את הבחירה , אין אנו לוקחים אחריות ואם אין אנו לוקחים אחריות , אין לנו יכולת להגשים. 

פיתוח הבחירה יוביל ללקיחת אחריות ואחריות היא צורך אנושי ושורשי . לקיחת אחריות נותנת משמעות, להגיע לרמה הגבוהה ביותר של עצמנו. הצורך לבחור הוא צורך בסיסי ואמיתי של כולנו . הצורך והיכולת לבחור מאפשרים לנו להתפתח, ללמוד, לגדול ובכך להגשים את עצמנו. עלינו לקיים את הצורך הזה כי הוא המסביר את קיומנו . בחירה ולקיחת אחריות הינם מרכיב בריא ומשמעותי לחיים.

ישנם שתי סוגי בחירות: מותנית וחופשית. בעוד בחירה מותנית מושתת על חינוך, הרגלים, השפעות, אמונות ופחדים, הבחירה החופשית באה ממודעות. מודעות על ההשלכות. בחירה חופשית מאפשרת בחירה עם אחריות. היא מאפשרת יצירתיות , מעוף, התנסות ולמידה . מפתחת את החשיבה , את היכולת לבחור לחשוב אחרת, מביאה לפתרונות לאפשרויות, לאופקים חדשים ומכאן לתוצאות הגבוהות ביותר.

מנהיגות אמיתית הינה מנהיגות המאפשרת בחירה חופשית. מנהיג המאפשר ועוזר לאנשיו לבחור: להביע דעה , לטעות , לחשוב וליצור , מביא את אנשיו, להאמין בעצמם וביכולתם,  לקחת אחריות ומכאן להיות מחויבים לחזון, לדרך ולתוצאות.  מתפקידו של המנהיג, לעזור לפתח מודעות, לתת יחס מלא דרך הקשבה פעילה ללא שיפוט, לעודד בגיבוש הראיה של התמונה השלמה, לעזור להבין את השורש, את המקוריות של  הדברים , מנין הם באים ולאן הולכים. 

לכל אחת מהבחירות יש השלכות בהתאם. ההכרה בהשלכות של הבחירה החופשית, היא זו שתוביל אותנו לקחת אחריות, להיות אקטיביים, יצירתיים,  מלאי אנרגיה ואמונה  ולהיות מחויבים לדרך, לחזון  ולתוצאה. 

 
מכאן אנו למדים כי:
בחירה תלויה ברצון
מתן בחירה חופשית, מאפשר יצירתיות, ביטוי עצמי, התפתחות והגשמה
אלו המובילים ללקיחת אחריות והשקעה ומחויבות לתוצאות
ככל שנאפשר יותר בחירות, נפתח יותר אחריות ונגיע לתוצאות הגבוהות ביותר וכיבוש כל יעד.


מאמר בעריכת חגית טביב
 

הדרך בין הבחירה לאחריות ומחוייבות